Європейська Комісія (ЄК) та Україна досягли принципової згоди щодо перегляду двосторонньої Угоди про поглиблену та всеохоплюючу вільну торгівлю за статтею 29.
Як говориться (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_25_1677) у повідомленні пресслужби ЄК, ця угода відкриває нову главу у торговельних відносинах між ЄС та Україною.
🗣️«Вона встановлює довгострокову, передбачувану та взаємну систему, що приносить користь експортерам, підприємствам та фермерам з обох сторін, а також зміцнює шлях України до членства в ЄС», — зазначили у відомстві.
Сьогоднішня угода є збалансованою, справедливою та реалістичною, а також вона являє собою найкращий можливий результат у складних геополітичних умовах, підкреслили в Єврокомісії.
Ключові елементи угоди включають:
✅Зобов’язання України поступово привести свої стандарти сільськогосподарського виробництва до стандартів ЄС до 2028 року, відповідно до цілей її вступу.
✅ЄК також забезпечила надійний захисний механізм для захисту ринків ЄС, особливо там, де імпорт може спричинити серйозні труднощі на рівні ЄС або держав-членів.
✅Угода розширює торговельні можливості для агропродовольчої продукції.
✅Для чутливих товарів, таких як яйця, цукор та пшениця, квоти збільшуються, але залишаються нижчими за історичні обсяги торгівлі, щоб забезпечити стабільність ринку ЄС.
✅Для менш чутливих товарів квоти збільшуються помірно, тоді як деякі товари будуть повністю лібералізовані.
Як заявив єврокомісар з сільського господарства Крістоф Гансен, для України збільшиться квота на експорт свинини, птиці та цукру. Це розширить експортні можливості для європейських фермерів, особливо в державах-членах, що межують з Україною.
🗣️«Ми також домовилися переглянути цю угоду в найближчі роки, враховуючи економічну інтеграцію України та прогрес у досягненні стандартів ЄС. Хоча основні контури вже узгоджені, технічні деталі будуть остаточно узгоджені найближчим часом», — додав він.
Для набрання чинності рішення необхідне схвалення Ради з боку ЄС.
Як пише (https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/eu-ukraine-strike-long-term-food-trade-deal-with-strings-attached/) Euractiv, оновлена система, структурована у три рівні, пропонує Україні скромні можливості для імпорту продуктів, які країни ЄС вважають «чутливими», таких як яйця, птиця, цукор, пшениця, кукурудза або мед, – все це обмежено незначним збільшенням квот.
Квоти на другий рівень товарів, включаючи вершкове масло, сухе знежирене молоко, солод, глютен, овес та ячмінь, будуть збільшені до найвищих рівнів, досягнутих з початку війни.
Третя група товарів буде повністю лібералізована, включаючи сухе незбиране молоко, ферментоване молоко, гриби та виноградний сік.
📑Стаття: https://agroportal.ua/news/ukraina/yevrosoyuz-ta-ukrajina-domovilis-pro-umovi-torgivli
Останні коментарі